Kapat
Giriş Yap
İlgili etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap  :
Kullanıcı Adı: Kuallnıcı adınızımı unuttunuz?
Şifre: Şifrenizimi unuttunuz?
Üye değilmisiniz? Şimdi katılın!
Aranacak Kelime:
 
Araştırma Araçları:
  
Sadece:

SIGN IN

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Dil :
EKOLOJİK YAKLAŞIM
YAPI TEKTONİĞİ
EKO KÖY
Karpaz’da gerçekleştirilecek olan tasarımlarda benimsenen çok önemli bir ilke de yapıların ekolojik olmasıdır yani çevre kirliliğini en aza indirecek, insan sağlığına uygun ortam şartlarını gerçekleştirebilecek, ekolojik dengeyi koruyan kullanıcılara daha sağlıklı ve güvenilir özgün yapı hizmeti veren yapılar sunmaktır.

Günümüzde yüzde 90-100 oranında yapay, doğaya ve canlılara yabancı olan yapı malzemeleri kullanılmakta, birçok yapay malzemeye de doğal süsü verilmekte, malzemelerin niteliklerinden dolayı içerisinde yaşayan insanlar ile uyumsuzluk ilişkisi içerisinde olan ve bu bağlamda birer organizma olarak görebileceğimiz yapılar, giderek doğadan uzaklaşmaktadır.

Eskiden yapılarda %30–40 oranında organik malzemeler (ahşap, saman, saz) ve %60–70 oranında da inorganik malzemeler...
Devamı..
Tektonik, bir başka deyişle yapı gramer ve sözlüğünü oluşturan nedensellik, çevrenin değerlerinden üretilmektedir.

Girne Amerikan Üniversitesi Karpaz Yaşam kampüsünde nesneler yan yana getirlirken, görsel tasarımda dengeyi kurarken, gerek parçalar arasında, gerekse parçaların üzerinde yer alacağı ortamın uyumlu bir beraberlik göstermesine,parçalar arasında kendini fark ettirmeyen, yadırganmayan bağımlılıklar, süreklilikler yaratılmaya çalışılmasına dikkat edilmiştir.

Bunun yanı sıra en önemli çevresel planlama unsurlarından biri olan ölçek ve oran konusunda parçaların içinde yer alacağı...
Devamı..
İnsanların birbirlerini desteklediği, sağlıklı küçük topluluklardan oluşan Eko köyler insanlık için sürdürülebilir geleneksel toplum yaşamını tekrar canlandıran ve tarih boyunca en fazla ümit veren harekettir.

Karpaz kampüsü içerisinde yer alacak Ekoköy yaşadığımız dünya ile evrendeki canlı cansız tüm oluşumlar ile de sürdürülebilir bir yaşam biçimi oluşturmaya öncülük eden bir toplumu yaratmak, “mekanik” dünyanın tüketilmiş enerjilerine karşıt olarak, birey için ve doğa için sürekli üreten ve sonsuza kadar sürdürülebilir, çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz, onların çocuklarına devredebilecekleri, dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetişecekleri bir gelecek sağlamak öncelikli hedefimizdir.Bu hedef ile...
Devamı..

Vizyon ve Değerlerimiz

Misyon

Tarih boyunca Girne Amerikan Üniversitesi, beş ana değer üzerine odaklanarak yönlendirilmiştir; bu değerler erişim, hız, ilişkilendirme, değer ve toplumdur. GAÜ İstanbul Yerleşkesi ilk eğitim binası Girne Amerikan Üniversitesi Uluslararası Turizm Eğitim Birliği (GAU-INTEB), English Language Academy (ELA), Denizcilik Akademisi, Havacılık Akademisi, Dans Akademisi ile Bilişim Akademisi bünyesinde eğitime başlayacak akademik programlar ile öğrencilerine GAÜ’nün kıtalararası kampüslerinde de küresel eğitim görme fırsatı sunmak. Bilimsel bilgiyi bireyler ve kurumlar ile paylaşarak kurumsal bilgiyi uygulamak ve gelişen teknolojiden faydalanarak kısa ve uzun vadede talebe uygun, kaliteli, güncel ve yenilikçi, yaşam boyu eğitim programları hazırlamak, geliştirmek ve ulusal ve uluslararası düzeyde bireylere, kamu kurum ve kuruluşlarına, özel sektör çalışanlarına sunarak üniversite ile aralarında sürekli bir bağ kurmak.

Vizyon

Bulunduğu bölge, ülke ve diğer ülkelerde yaşayan insanları yaşam boyu eğitmek ve aydınlatmak ilkesine sahip; eğitim alanlarının çeşitliliği ve yüksek hizmet kalitesi ile kurumsal ve bireysel yaşam boyu eğitim desteği veren alanında lider eğitim merkezi olmak.