Kapat
Giriş Yap
İlgili etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap  :
Kullanıcı Adı: Kuallnıcı adınızımı unuttunuz?
Şifre: Şifrenizimi unuttunuz?
Üye değilmisiniz? Şimdi katılın!
Aranacak Kelime:
 
Araştırma Araçları:
  
Sadece:

SIGN IN

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Dil :
EKOLOJİK YAKLAŞIM
YAPI TEKTONİĞİ
EKO KÖY
Karpaz’da gerçekleştirilecek olan tasarımlarda benimsenen çok önemli bir ilke de yapıların ekolojik olmasıdır yani çevre kirliliğini en aza indirecek, insan sağlığına uygun ortam şartlarını gerçekleştirebilecek, ekolojik dengeyi koruyan kullanıcılara daha sağlıklı ve güvenilir özgün yapı hizmeti veren yapılar sunmaktır.

Günümüzde yüzde 90-100 oranında yapay, doğaya ve canlılara yabancı olan yapı malzemeleri kullanılmakta, birçok yapay malzemeye de doğal süsü verilmekte, malzemelerin niteliklerinden dolayı içerisinde yaşayan insanlar ile uyumsuzluk ilişkisi içerisinde olan ve bu bağlamda birer organizma olarak görebileceğimiz yapılar, giderek doğadan uzaklaşmaktadır.

Eskiden yapılarda %30–40 oranında organik malzemeler (ahşap, saman, saz) ve %60–70 oranında da inorganik malzemeler...
Devamı..
Tektonik, bir başka deyişle yapı gramer ve sözlüğünü oluşturan nedensellik, çevrenin değerlerinden üretilmektedir.

Girne Amerikan Üniversitesi Karpaz Yaşam kampüsünde nesneler yan yana getirlirken, görsel tasarımda dengeyi kurarken, gerek parçalar arasında, gerekse parçaların üzerinde yer alacağı ortamın uyumlu bir beraberlik göstermesine,parçalar arasında kendini fark ettirmeyen, yadırganmayan bağımlılıklar, süreklilikler yaratılmaya çalışılmasına dikkat edilmiştir.

Bunun yanı sıra en önemli çevresel planlama unsurlarından biri olan ölçek ve oran konusunda parçaların içinde yer alacağı...
Devamı..
İnsanların birbirlerini desteklediği, sağlıklı küçük topluluklardan oluşan Eko köyler insanlık için sürdürülebilir geleneksel toplum yaşamını tekrar canlandıran ve tarih boyunca en fazla ümit veren harekettir.

Karpaz kampüsü içerisinde yer alacak Ekoköy yaşadığımız dünya ile evrendeki canlı cansız tüm oluşumlar ile de sürdürülebilir bir yaşam biçimi oluşturmaya öncülük eden bir toplumu yaratmak, “mekanik” dünyanın tüketilmiş enerjilerine karşıt olarak, birey için ve doğa için sürekli üreten ve sonsuza kadar sürdürülebilir, çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz, onların çocuklarına devredebilecekleri, dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetişecekleri bir gelecek sağlamak öncelikli hedefimizdir.Bu hedef ile...
Devamı..

Tarihçe

GAÜ 1985 yılında kurulmuştur. Yedi öğrenci ile küçük bir başlangıç yaparak sadece 27 yıl sonra bugün 6,000'nin üzerinde öğrencimizin eğitim aldığı güçlü bir üniversite haline gelmiştir. Başlangıcından beri, GAÜ Kuzey Amerika ve Avrupa'da bulunan üniversiteler ile işbirliği anlaşmaları imzalamıştır. GAÜ, YÖK (Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınan Kıbrıs'taki ilk üniversitelerden bir tanesi olmuştur. Bunu takiben üniversitemiz YÖDAK (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınmıştır. Bu akreditasyonları çok sayıda program akreditasyonları ve uluslararası üyelikler takip etmiştir. Bu yıl, 12 Haziran 2009 tarihinde 21. mezuniyet törenimizi kutladık ve 915 mezun diplomalarını alarak ileri düzey akademik çalışmalarına veya Avrupa'da, bölgede ve Dünya’da çok iyi mesleklere devam edeceklerdir.

1995 yılında GAÜ uluslararası yüksek öğrenim sektöründe gelişmeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren Hindistan, Kazakistan, Pakistan, Sri Lanka, Kırgızistan, Türkiye, Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, Singapur, ABD, Birleşik Krallıklar, Çek Cumhuriyeti ve Hong Kong'da eğitim ortaklıkları kurulmuştur. Bu ortaklıklar öğrencilerin farklı kültürleri tanıma ve öğrenme deneyimleri kazanmalarına imkan sağlamak için öğrenci ve fakülte değişimlerini kapsamaktadır.

Kurucuların hedefi topluma bilgili, yetenekli, yaratıcı ve eğitimli bireyleri kazandırmaktır. Üniversite şu anda İşletme ve Ekonomi, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, İletişim, Beşeri Bilimler ve Eğitim alanlarında eğitim vermektedir.

2000 yılında GAÜ On Yıllık Stratejik Planı yayınlanmıştır. Bu plan 2010 sonbaharında 10,000 öğrencilik bir kampüs tasarlamaktadır. Bunlar dengeli bir akademisyen ve kampüs hizmetleri ile desteklenecektir. 27 yıllık gelişimi boyunca yönetim, fakülte ve üniversite personeli, hem öğretim hem de her bir öğrencinin genel deneyiminde yüksek düzey kalite ihtiyacı ile büyüme için duyulan gereksinimleri dengelemiştir.

27 yıllık tarihsel gelişimi boyunca, GAÜ teknoloji ve öğretim yöntemleri alanında meydana gelen en son gelişmelerin kullanımını etkin kılmaya çalışmıştır. Öğrenci sayısına göre en yüksek Doktoralı akademisyen oranına sahipken aynı zamanda, öğrenci sayısına göre en yüksek bilgisayar kapasitesine sahibiz. Son beş yıldır, GAÜ kütüphanesi dijital kütüphane kaynaklarının uygulanması olan kütüphane bilimi devriminde ön planda olmuştur. Şu anda bir çok sınıfta bütün derslerin Power Point sunumları ve MP-4 indirme versiyonları bulunmaktadır. Tüm kampüs ve bütün yurtlarda kablosuz internet bulunmaktadır. GAÜ Televizyonu ve Radyosu da öğrenciler ve fakültenin izlemesi için seçilmiş olan dersleri ve seminerleri yayınlamaktadır.

Gelecekteki bir sonraki on yıl daha fazla büyüme yılları olacaktır. Akademik programlar Denizcilik Bilimi, Ulaşım Yönetimi ve çeşitli programlarla genişlemeye devam edecektir. GAÜ eğitim programlarını topluma ulaştırabilmek amacıyla İstanbul ve İzmir illerinde Sürekli Eğitim adı altında varlığını oluşturmuştur. Kampüste yeni spor ve yönetim binaları ve çeşitli mevcut fakülte için gelişmiş öğretim binaları 2010 yılında tamamlanmak üzere planlanmıştır.