Kapat
Giriş Yap
İlgili etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap  :
Kullanıcı Adı: Kuallnıcı adınızımı unuttunuz?
Şifre: Şifrenizimi unuttunuz?
Üye değilmisiniz? Şimdi katılın!
Aranacak Kelime:
 
Araştırma Araçları:
  
Sadece:

SIGN IN

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Dil :
EKOLOJİK YAKLAŞIM
YAPI TEKTONİĞİ
EKO KÖY
Karpaz’da gerçekleştirilecek olan tasarımlarda benimsenen çok önemli bir ilke de yapıların ekolojik olmasıdır yani çevre kirliliğini en aza indirecek, insan sağlığına uygun ortam şartlarını gerçekleştirebilecek, ekolojik dengeyi koruyan kullanıcılara daha sağlıklı ve güvenilir özgün yapı hizmeti veren yapılar sunmaktır.

Günümüzde yüzde 90-100 oranında yapay, doğaya ve canlılara yabancı olan yapı malzemeleri kullanılmakta, birçok yapay malzemeye de doğal süsü verilmekte, malzemelerin niteliklerinden dolayı içerisinde yaşayan insanlar ile uyumsuzluk ilişkisi içerisinde olan ve bu bağlamda birer organizma olarak görebileceğimiz yapılar, giderek doğadan uzaklaşmaktadır.

Eskiden yapılarda %30–40 oranında organik malzemeler (ahşap, saman, saz) ve %60–70 oranında da inorganik malzemeler...
Devamı..
Tektonik, bir başka deyişle yapı gramer ve sözlüğünü oluşturan nedensellik, çevrenin değerlerinden üretilmektedir.

Girne Amerikan Üniversitesi Karpaz Yaşam kampüsünde nesneler yan yana getirlirken, görsel tasarımda dengeyi kurarken, gerek parçalar arasında, gerekse parçaların üzerinde yer alacağı ortamın uyumlu bir beraberlik göstermesine,parçalar arasında kendini fark ettirmeyen, yadırganmayan bağımlılıklar, süreklilikler yaratılmaya çalışılmasına dikkat edilmiştir.

Bunun yanı sıra en önemli çevresel planlama unsurlarından biri olan ölçek ve oran konusunda parçaların içinde yer alacağı...
Devamı..
İnsanların birbirlerini desteklediği, sağlıklı küçük topluluklardan oluşan Eko köyler insanlık için sürdürülebilir geleneksel toplum yaşamını tekrar canlandıran ve tarih boyunca en fazla ümit veren harekettir.

Karpaz kampüsü içerisinde yer alacak Ekoköy yaşadığımız dünya ile evrendeki canlı cansız tüm oluşumlar ile de sürdürülebilir bir yaşam biçimi oluşturmaya öncülük eden bir toplumu yaratmak, “mekanik” dünyanın tüketilmiş enerjilerine karşıt olarak, birey için ve doğa için sürekli üreten ve sonsuza kadar sürdürülebilir, çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz, onların çocuklarına devredebilecekleri, dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetişecekleri bir gelecek sağlamak öncelikli hedefimizdir.Bu hedef ile...
Devamı..

MÜZE

Sicilya ve Sardunya alanlarından sonra Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, neredeyse Akdeniz’in tüm doğal güzelliklerini yansıtan bir coğrafyaya sahiptir. Kıbrıs Florasında yayılış gösteren yaklaşık 1500 türden 1300’ü Kuzey Kıbrıs Florasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ülkemiz 19 endemik ve birçok tür yabani orkiyede ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca Karpaz yarımadası özellikle de Karpaz Milli park alanı; çok zengin bir eko sistemi barındırmaktadır. Kuzey Kıbrıs’da bilinen 1410 flora türü ve alt türlerin dörtte üçü Karpaz yarımadasında, yarısı da Karpaz Milli Parkı’nda bulunmaktadır.47 adet olan Kıbrıs endemiklerinin 24’ü, nadir bitki türlerinin 100’ü Karpaz Milli parkında varlığını sürdürmektedir.

Ada coğrafi konumu sebebiyle bir çok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. 147 kuş , 12 sürüngen ve 2 tür memeli Karpaz Milli Park alanında yaşamaktadır. Öte yandan Karpaz Milli Parkı’nın en batısında yer alan Ronnas ve Ay Philon kumsallarıyla birlikte Chelonia Mydasların (yeşil deniz kaplumbağası) en önemli yumurtlama alanlarından bir tanesidir.

Bu bağlamda kampüsümüz bünyesinde oluşturacağımız müzede arkeoloji, Kıbrıs yaşamı, flora, fauna, denizaltı, ziraat alanına dair sergiler sanal anlatımların bulunması düşünülmektedir. Unutmamak gerekir ki müzeler sadece bir bina yada koleksiyon değildir, müze toplar ancak depo değildir, müze korur ancak buzluk değildir; müzeler belgeleri oluşturur ancak kütüphane değildir, müzeler eğitir ancak okul değlidir. Müzeler üstlendikleri görev nedeniyle birer açık üniversite, herhangibir ailenin tüm fertlerinin eğlenerek öğrenecebileceği öğrenmenin bir zevk olduğu kültür merkezidir. Bu yüzden müzemizde sadece eserlerin korunup sergilendiği mekanlar olmakla yetinmeyip, toplumu eğiterek bilgilendirecek, kimlik bilinci oluşturacak ve kültür merkezine katkıda bulunacaktır.