Kapat
Giriş Yap
İlgili etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap  :
Kullanıcı Adı: Kuallnıcı adınızımı unuttunuz?
Şifre: Şifrenizimi unuttunuz?
Üye değilmisiniz? Şimdi katılın!
Aranacak Kelime:
 
Araştırma Araçları:
  
Sadece:

SIGN IN

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Dil :
EKOLOJİK YAKLAŞIM
YAPI TEKTONİĞİ
EKO KÖY
Karpaz’da gerçekleştirilecek olan tasarımlarda benimsenen çok önemli bir ilke de yapıların ekolojik olmasıdır yani çevre kirliliğini en aza indirecek, insan sağlığına uygun ortam şartlarını gerçekleştirebilecek, ekolojik dengeyi koruyan kullanıcılara daha sağlıklı ve güvenilir özgün yapı hizmeti veren yapılar sunmaktır.

Günümüzde yüzde 90-100 oranında yapay, doğaya ve canlılara yabancı olan yapı malzemeleri kullanılmakta, birçok yapay malzemeye de doğal süsü verilmekte, malzemelerin niteliklerinden dolayı içerisinde yaşayan insanlar ile uyumsuzluk ilişkisi içerisinde olan ve bu bağlamda birer organizma olarak görebileceğimiz yapılar, giderek doğadan uzaklaşmaktadır.

Eskiden yapılarda %30–40 oranında organik malzemeler (ahşap, saman, saz) ve %60–70 oranında da inorganik malzemeler...
Devamı..
Tektonik, bir başka deyişle yapı gramer ve sözlüğünü oluşturan nedensellik, çevrenin değerlerinden üretilmektedir.

Girne Amerikan Üniversitesi Karpaz Yaşam kampüsünde nesneler yan yana getirlirken, görsel tasarımda dengeyi kurarken, gerek parçalar arasında, gerekse parçaların üzerinde yer alacağı ortamın uyumlu bir beraberlik göstermesine,parçalar arasında kendini fark ettirmeyen, yadırganmayan bağımlılıklar, süreklilikler yaratılmaya çalışılmasına dikkat edilmiştir.

Bunun yanı sıra en önemli çevresel planlama unsurlarından biri olan ölçek ve oran konusunda parçaların içinde yer alacağı...
Devamı..
İnsanların birbirlerini desteklediği, sağlıklı küçük topluluklardan oluşan Eko köyler insanlık için sürdürülebilir geleneksel toplum yaşamını tekrar canlandıran ve tarih boyunca en fazla ümit veren harekettir.

Karpaz kampüsü içerisinde yer alacak Ekoköy yaşadığımız dünya ile evrendeki canlı cansız tüm oluşumlar ile de sürdürülebilir bir yaşam biçimi oluşturmaya öncülük eden bir toplumu yaratmak, “mekanik” dünyanın tüketilmiş enerjilerine karşıt olarak, birey için ve doğa için sürekli üreten ve sonsuza kadar sürdürülebilir, çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz, onların çocuklarına devredebilecekleri, dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetişecekleri bir gelecek sağlamak öncelikli hedefimizdir.Bu hedef ile...
Devamı..

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ KARPAZ YAŞAM KAMPÜSÜ

KKTC Milli Eğitim Bakanlı’nın onayı ile 1985 yılında Girne’de kurulan Girne Amerikan Üniversitesi Karpaz Yaşam Kampüsü ile hem uluslararası kampüslerimize bir yenisini ekleyecek hem de üniversitemiz Karpaz bölgesinin sosyal ve ekonomik yönden gelişimine katkıda bulunacaktır.Çevreye duyarlı, doğal enerji kaynaklarından en üst düzeyde yararlanan, kendi kendine yetebilen üstelik bulunduğu yere de katkı koyan yaşayan yeni bir kampüs olmaya hazırlanmaktadır.

Kıbrıs adasının bu özellikli alanında gerçekleşecek olan yapılaşmada, ana felsefemiz Karpaz’ın ruhunun, yalnızlığının, dokunulmamış boşluğunun fauna ve florası ile birlikte korunması ve uygulanacak tasarımların doğayı koruyan ve geliştiren çevreci tasarımlar olmasıdır.

Karpaz 'da kurulacak Kampus, Eko Köy ve çevre araştırmalarının yapılacağı enstitülerin doğal alanı zedelememesi, aksine oradaki doğal yaşamı zenginleştirmesi için alanın dokusunun incelenmiş, görüşler akademik ortam içinde uzmanlarca tartışılmış ve bu doğrultuda bir plan hazırlanmıştır.

Çalışmalarımız bölgenin sosyolojik ve doğal yapısı ile uyumlu ve sürdürülebilir çevre ve kültür prensibi ile Karpaz yarımadasının doğası ve kültürü ile birlikte ekonomik olarak da gelişmesi için bir örnek olmasına uğraş verilmektedir.

Fakülte Binaları

6000m2 olan toplamda 3 eğitim binası ilk aşamada 600 öğrenci için tasarlanmış olup nihai yapılanmada 2000-2500 öğrencinin eğitim yapılabileceği şekilde tasarlanmıştır.Denizcilik, denizcilik ticareti, denizcilik işletmeciliği eğitimi veren binalar sayesinde Karpaz kampüsümüz ciddi gelişmelere ışık tutacak, turizm bölümü bir çok ihtisas alanında burada hizmet verecektir. 7 ayrı fakülte farklı dönemlerde study abroad programlari ile GAU KARPAZ YAŞAM KAMPÜSÜ'nde dönemsel olarak eğitim görecektir. Çevre bilimleri, Kültür ve Miras Yönetimi bölümleri de burada açılacaktır. Fakülte ve kampüsün diğer programlarına da hizmet verecek olan bina da 54 adet derslik, 24 okutman ofisi, 6 adet asistan ofisi, 3 arşiv odası ve 3 toplantı odası yer alacaktır.