Kapat
Giriş Yap
İlgili etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap  :
Kullanıcı Adı: Kuallnıcı adınızımı unuttunuz?
Şifre: Şifrenizimi unuttunuz?
Üye değilmisiniz? Şimdi katılın!
Aranacak Kelime:
 
Araştırma Araçları:
  
Sadece:

SIGN IN

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Dil :
EKOLOJİK YAKLAŞIM
YAPI TEKTONİĞİ
EKO KÖY
Karpaz’da gerçekleştirilecek olan tasarımlarda benimsenen çok önemli bir ilke de yapıların ekolojik olmasıdır yani çevre kirliliğini en aza indirecek, insan sağlığına uygun ortam şartlarını gerçekleştirebilecek, ekolojik dengeyi koruyan kullanıcılara daha sağlıklı ve güvenilir özgün yapı hizmeti veren yapılar sunmaktır.

Günümüzde yüzde 90-100 oranında yapay, doğaya ve canlılara yabancı olan yapı malzemeleri kullanılmakta, birçok yapay malzemeye de doğal süsü verilmekte, malzemelerin niteliklerinden dolayı içerisinde yaşayan insanlar ile uyumsuzluk ilişkisi içerisinde olan ve bu bağlamda birer organizma olarak görebileceğimiz yapılar, giderek doğadan uzaklaşmaktadır.

Eskiden yapılarda %30–40 oranında organik malzemeler (ahşap, saman, saz) ve %60–70 oranında da inorganik malzemeler...
Devamı..
Tektonik, bir başka deyişle yapı gramer ve sözlüğünü oluşturan nedensellik, çevrenin değerlerinden üretilmektedir.

Girne Amerikan Üniversitesi Karpaz Yaşam kampüsünde nesneler yan yana getirlirken, görsel tasarımda dengeyi kurarken, gerek parçalar arasında, gerekse parçaların üzerinde yer alacağı ortamın uyumlu bir beraberlik göstermesine,parçalar arasında kendini fark ettirmeyen, yadırganmayan bağımlılıklar, süreklilikler yaratılmaya çalışılmasına dikkat edilmiştir.

Bunun yanı sıra en önemli çevresel planlama unsurlarından biri olan ölçek ve oran konusunda parçaların içinde yer alacağı...
Devamı..
İnsanların birbirlerini desteklediği, sağlıklı küçük topluluklardan oluşan Eko köyler insanlık için sürdürülebilir geleneksel toplum yaşamını tekrar canlandıran ve tarih boyunca en fazla ümit veren harekettir.

Karpaz kampüsü içerisinde yer alacak Ekoköy yaşadığımız dünya ile evrendeki canlı cansız tüm oluşumlar ile de sürdürülebilir bir yaşam biçimi oluşturmaya öncülük eden bir toplumu yaratmak, “mekanik” dünyanın tüketilmiş enerjilerine karşıt olarak, birey için ve doğa için sürekli üreten ve sonsuza kadar sürdürülebilir, çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz, onların çocuklarına devredebilecekleri, dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetişecekleri bir gelecek sağlamak öncelikli hedefimizdir.Bu hedef ile...
Devamı..

BİLGİ MERKEZİ

Okumayı bir alışkanlık haline getiren, toplum olma sorumluluğu taşıyan genç kuşakları yetiştirme de kütüphanelerin yeri ve değeri tartışılmazdır. Biz bu sebeple Karpaz Kampüsü içerisinde yer alacak olan kütüphanemizde ilkokuldan üniversiteyi bitirinceye kadar çeşitli okullarda okuyan öğrencilere, vatandaşlara ve araştırmacılarımıza yönelik hizmet vermeyi amaçlamaktayız.Kütüphanemiz öğrencilere olduğu kadar bölge halkı içinde erşilebilir, vatandaşlara ait bir yer olacaktır.

İşsiz insanlar yeni iş imkanlarından haberdar olacak bir yere, gençler ilgilerini çekecek şeylerin buluşma yerlerine, çocuklar okulda öğrendiklerini pekiştirecek zenginleştirici programlara, yaşlılar satın alamadıkları gazeteleri okuyacakları bir yere, engelliler kendilerine saygıyla davranılan ve kolaylık sağlayan bir kuruma gereksinim duyarlar.İnternet erişiminin düşük olduğu Karpaz bölgesinde bilgi merkezimiz sayesinde e-kütüphane bütün bu ihtiyaçlara yönelik toplumun kalbi olacaktır.

Bilgi Merkezi bünyesinde yer alacak olan sanal kütüphane, seminer odaları, grup ve özel çalışma alanları, görsel işitsel merkezi ile bilgi merkezinin bilgi toplumu teknolojilerine erşimi sağlanacak, bölgede yaşayanlar için tarafsız toplantı yerleri olarak kullanılmasını teşvik ederek toplumun canlandırılmasına katkıda bulunmasının yanı sıra toplumsal bağlılığı kuvvetlendirecektir. Öte yandan vatandaşları bir araya getirilmesinin hedeflendiği bu merkezde sergi programları, etkileşimli bilgisayar hizmetleri, seminerler ve yeni teknolojilerin girdisi ile toplum karar verme mekanizmalarına hazırlayacaktır.