Kapat
Giriş Yap
İlgili etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap  :
Kullanıcı Adı: Kuallnıcı adınızımı unuttunuz?
Şifre: Şifrenizimi unuttunuz?
Üye değilmisiniz? Şimdi katılın!
Aranacak Kelime:
 
Araştırma Araçları:
  
Sadece:

SIGN IN

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Dil :
EKOLOJİK YAKLAŞIM
YAPI TEKTONİĞİ
EKO KÖY
Karpaz’da gerçekleştirilecek olan tasarımlarda benimsenen çok önemli bir ilke de yapıların ekolojik olmasıdır yani çevre kirliliğini en aza indirecek, insan sağlığına uygun ortam şartlarını gerçekleştirebilecek, ekolojik dengeyi koruyan kullanıcılara daha sağlıklı ve güvenilir özgün yapı hizmeti veren yapılar sunmaktır.

Günümüzde yüzde 90-100 oranında yapay, doğaya ve canlılara yabancı olan yapı malzemeleri kullanılmakta, birçok yapay malzemeye de doğal süsü verilmekte, malzemelerin niteliklerinden dolayı içerisinde yaşayan insanlar ile uyumsuzluk ilişkisi içerisinde olan ve bu bağlamda birer organizma olarak görebileceğimiz yapılar, giderek doğadan uzaklaşmaktadır.

Eskiden yapılarda %30–40 oranında organik malzemeler (ahşap, saman, saz) ve %60–70 oranında da inorganik malzemeler...
Devamı..
Tektonik, bir başka deyişle yapı gramer ve sözlüğünü oluşturan nedensellik, çevrenin değerlerinden üretilmektedir.

Girne Amerikan Üniversitesi Karpaz Yaşam kampüsünde nesneler yan yana getirlirken, görsel tasarımda dengeyi kurarken, gerek parçalar arasında, gerekse parçaların üzerinde yer alacağı ortamın uyumlu bir beraberlik göstermesine,parçalar arasında kendini fark ettirmeyen, yadırganmayan bağımlılıklar, süreklilikler yaratılmaya çalışılmasına dikkat edilmiştir.

Bunun yanı sıra en önemli çevresel planlama unsurlarından biri olan ölçek ve oran konusunda parçaların içinde yer alacağı...
Devamı..
İnsanların birbirlerini desteklediği, sağlıklı küçük topluluklardan oluşan Eko köyler insanlık için sürdürülebilir geleneksel toplum yaşamını tekrar canlandıran ve tarih boyunca en fazla ümit veren harekettir.

Karpaz kampüsü içerisinde yer alacak Ekoköy yaşadığımız dünya ile evrendeki canlı cansız tüm oluşumlar ile de sürdürülebilir bir yaşam biçimi oluşturmaya öncülük eden bir toplumu yaratmak, “mekanik” dünyanın tüketilmiş enerjilerine karşıt olarak, birey için ve doğa için sürekli üreten ve sonsuza kadar sürdürülebilir, çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz, onların çocuklarına devredebilecekleri, dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetişecekleri bir gelecek sağlamak öncelikli hedefimizdir.Bu hedef ile...
Devamı..

Yöneticiler Kurulu Başkanın'dan Mesaj

Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) hoş geldiniz. Bu site sizlere kimliğimiz ve amaçlarımız hakkında en detaylı ve doğru bilgiyi vereceğine inanıyoruz.

Bizler yaklaşık otuz yıldır GAÜ’de kendimizi öğrencilerimizi değişen global dünyada aktif bir şekilde yer almak için hazırlamaya adamış bulunmaktayız. Değişimin yaşamlarımızdaki değişmezlerden birisi olduğunu düşünmekteyiz.

Geleceğe yönelik beklentiler için GAÜ’nün sağladığı çok yönlü eğitimden daha iyi bir hazırlanma biçimi olmadığına inanmaktayız. Bu eğitim öğrencilerin kişisel ve zihni gelişimlerine adanmış akademik uzmanlık geleneğine dayalıdır. Bu eğitimin amacı yaşamda büyük sorumluluk gerektiren rolleri üstlenmeye ve bunları yerine getirmeye hazır olan bireyler yetiştirmektir.

GAÜ Kıbrıs adasının en eski üniversitesidir. Kuzey Kıbrıs, Girne’deki yerleşimimizin M.Ö. 7000 yılına dayanan geçmiş ile bağlantıları vardır. Zengin tarihimizin vasiyetine hizmet ederken, mevcut uluslararası eğitim çevremizin hiçbir şeyin gerisinde kalmadığından eminiz. Kampüsümüz güzel bir çevreye sahip, geleneksel ve son teknolojiyi bir araya getiren modern bir yaşam alanıdır. Kampüs içerisinde ve dışarısında çalışmalarınız ile sağlıklı eğlencenizi birleştirme imkanına sahip olacaksınız. Konuşmak, birlikte çalışmak ve üniversite yaşamımızın zevkli deneyimlerini paylaşmak için dünyanın her yerinden gelmiş arkadaşlar bulacaksınız.

Uluslararası misyonumuzun amacı doğrultusunda, Girne Amerikan Üniversitesi, yüksek standartlar sağlayarak, dünyadaki tanınmış eğitim kuruluşlarının akreditasyonlarına ulaşmıştır.

GAÜ sizlere hakiki öğrenme aşkına sahip olan adanmış bir üniversite imkanı sağlayacaktır. Kapsamlı öğretim programı başarınıza yardımcı olan bir çevre içerisinde sunulan çok çeşitli derslerden oluşmaktadır. Hayalini bile kuramadığınız biçimlerde düşünme yeteneğinizi geliştirmek için mücadele edeceğiz ve bu yeteneğinizi geliştirip güçlendireceğiz. Akademik hayatınızda bugüne kadar diğer herhangi bir kuruluştan daha fazlasını bekleyeceğiz, isteyeceğiz ve daha az tolerans göstereceğiz. Aynı zamanda sizlere mümkün olan bütün başarı yollarını açacağız.

Gerçek olan şu ki; tüm bunlar en iyi şekilde yapılsa bile, sizin yerinize öğrenemeyiz. Sizler, öğrenmeli, ve bizler de sizlerden öğrenmeliyiz. Hayatın en gerçek başarısına ulaşmak için gereken zamanı ve enerjiyi harcamak için yüksek motivasyonla gönüllülük göstermelisiniz.

Sizleri katalogda yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde incelemeye ve bizleri ve sunduklarımızı daha yakından tanımaya davet ediyorum. Eğer sizi memnun eden veya ilginizi çeken bir şeyle karşılaşırsanız, chancellor@gau.edu.tr adresinden elektronik posta gönderebilirsiniz. Sizlere yardım etmek ve daha fazla bilgi vermek için elimizden gelen tüm imkanların seferber edileceğini bilmenizi isterim.

Sizlere tüm çalışmalarınızda Tanrısal hız, iyi şans ve sonsuz başarılar diliyorum.

S. Akpınar
Yöneticiler Kurulu Başkanı