Kapat
Giriş Yap
İlgili etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap  :
Kullanıcı Adı: Kuallnıcı adınızımı unuttunuz?
Şifre: Şifrenizimi unuttunuz?
Üye değilmisiniz? Şimdi katılın!
Aranacak Kelime:
 
Araştırma Araçları:
  
Sadece:

SIGN IN

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Dil :
EKOLOJİK YAKLAŞIM
YAPI TEKTONİĞİ
EKO KÖY
Karpaz’da gerçekleştirilecek olan tasarımlarda benimsenen çok önemli bir ilke de yapıların ekolojik olmasıdır yani çevre kirliliğini en aza indirecek, insan sağlığına uygun ortam şartlarını gerçekleştirebilecek, ekolojik dengeyi koruyan kullanıcılara daha sağlıklı ve güvenilir özgün yapı hizmeti veren yapılar sunmaktır.

Günümüzde yüzde 90-100 oranında yapay, doğaya ve canlılara yabancı olan yapı malzemeleri kullanılmakta, birçok yapay malzemeye de doğal süsü verilmekte, malzemelerin niteliklerinden dolayı içerisinde yaşayan insanlar ile uyumsuzluk ilişkisi içerisinde olan ve bu bağlamda birer organizma olarak görebileceğimiz yapılar, giderek doğadan uzaklaşmaktadır.

Eskiden yapılarda %30–40 oranında organik malzemeler (ahşap, saman, saz) ve %60–70 oranında da inorganik malzemeler...
Devamı..
Tektonik, bir başka deyişle yapı gramer ve sözlüğünü oluşturan nedensellik, çevrenin değerlerinden üretilmektedir.

Girne Amerikan Üniversitesi Karpaz Yaşam kampüsünde nesneler yan yana getirlirken, görsel tasarımda dengeyi kurarken, gerek parçalar arasında, gerekse parçaların üzerinde yer alacağı ortamın uyumlu bir beraberlik göstermesine,parçalar arasında kendini fark ettirmeyen, yadırganmayan bağımlılıklar, süreklilikler yaratılmaya çalışılmasına dikkat edilmiştir.

Bunun yanı sıra en önemli çevresel planlama unsurlarından biri olan ölçek ve oran konusunda parçaların içinde yer alacağı...
Devamı..
İnsanların birbirlerini desteklediği, sağlıklı küçük topluluklardan oluşan Eko köyler insanlık için sürdürülebilir geleneksel toplum yaşamını tekrar canlandıran ve tarih boyunca en fazla ümit veren harekettir.

Karpaz kampüsü içerisinde yer alacak Ekoköy yaşadığımız dünya ile evrendeki canlı cansız tüm oluşumlar ile de sürdürülebilir bir yaşam biçimi oluşturmaya öncülük eden bir toplumu yaratmak, “mekanik” dünyanın tüketilmiş enerjilerine karşıt olarak, birey için ve doğa için sürekli üreten ve sonsuza kadar sürdürülebilir, çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz, onların çocuklarına devredebilecekleri, dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetişecekleri bir gelecek sağlamak öncelikli hedefimizdir.Bu hedef ile...
Devamı..

Basın Bildirisi 12-05-2012

BAŞBAKAN KÜÇÜK VE BÜYÜKELÇİ AKÇA GAÜ KARPAZ YAŞAM KAMPÜSÜ DİPKARPAZ PROJE OFİSİNİ ZİYARET EDEREK BİLGİ ALDI.

ZİYARETTE BAŞBAKAN KÜÇÜK VE BÜYÜKELÇİ AKÇA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDULAR.

KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve Türkiye Cumuriyeti Lefkoşa Büyükelçi Halil İbrahim Akça , GAÜ Karpaz Yaşam Kampüsü Proje ve Halkla İlişkiler Ofisini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, Kurucu Rektör ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Başkan Yardımcıları Olgun Üstün ve Cemile Esenyel, Rektör Prof.Dr. Yıldırım Öner, Sağlık Kültür Spor Daire Başknı Türkay Akpınar ve diğer yetkililerinin de hazır bulunduğu ziyarette Başbakan Küçük ve Büyükelçi Akça, GAÜ TV’ye önemli açıklamalarda bulundular.

Başbakan İrsen KÜÇÜK : “Projeye Dipkarpaz’ın Kalkınma ve Tanınması Adına Önem Veriyoruz”

Girne Amerikan Üniversitesi’nin uluslar arası başarıları ve girişimlerinin ülke adına gurur verici olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Başbakan Küçük, GAÜ İstanbul Kampüsü’nün ilk eğitim binasının açılışının kısa bir süre önce gerçekleştiğini hatırlatarak Dipkarpaz’ın kalkınması ve tanınması adına Karpaz Yaşam Kampüsü projesinin önemine dikkat çekti.

GAÜ yetkililerini girişimlerinden dolayı kutlayan Başbakan Küçük, Türkiye ve üçüncü dünya ülkelerinden gelecek öğrencilerin bölgeye önemli katkılar yapacağına işaret ederek tarihi ve doğası ile farklı bir öneme sahip olan bölgenin tanınmasına katkılar yapacak projeye destek veren başta bölge milletvekilleri, belediye başkanı ve tüm yetkililere teşekkür etti.

Büyükelçi Halil İbrahim Akça : “GAÜ Küresel Kampüsleri ile Tüm Üniversitelere Örnek Oluşturmakta”

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ise ziyarette yaptığı açıklamada 3 yıl kadar önce yükseköğretim sektöründe önemli sorunlar ve öğrenci sayısında ciddi bir azalmanın olduğunu hatırlatarak alınan tedbirlerle sorunların çözüldüğünü ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti Kredi Yurtlar Kurumu tarafından KKTC üniversitelerini tercih eden öğrencilere burslar verilmesi ve yurtların yapılması ile sorunların büyük ölçüde aşıldığını belirten Büyükelçi Akça, yükseköğretim’deki sorunların çözümünde ülke üniversitelerinin özellikle Türkiye üniversiteleri rekabet alanı içerisine girerek önemli adımlar attığına işaret ederek Girne Amerikan Üniversitesi’nin dünyanın önemli coğrafyalarında eğitime açtığı küresel kampüslerinin tüm üniversitelere örnek olması gerektiğini vurguladı.

Girne Amerikan Üniversitesi’nin Karpaz bölgesine kampüs açmasının büyük bir cesaret örneği olduğunun altını çizen Büyükelçi Akça, bölgenin geleceğini destekleyen böyle bir projeyi hayata geçirecek adımları atan yetkililere teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Kurucu Rektör ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar : “ Karpaz Bilgiyi Tüketen Merkezden Bilgiyi Üreten Uluslararası Çekim Merkezine Dönecek”

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar ise Karpaz Yaşam Kampüsü sürecinin başlaması ile birlikte ilgili tüm kesimlerin ortaya koydukları irade ve yönlendirmelerle projenin temellerinin atıldığını belirterek Başbakan İrsen Küçük, Büyükelçi Halil İbrahim Akça, ilgili bakanlıklar, Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci başta olmak üzere tüm yetkililere GAÜ ailesi adına teşekkür etti.

GAÜ Karpaz Yaşam Kampüsü’nün bölgenin kalkınmasına yapacağı ekonomik katkılarının yanında bilimsel, sosyal ve kültürel üretimlerle bölgenin gelişimine destek olacağına dikkat çeken Akpınar, Dipkarpaz’ın bilgiyi tüketen ve kullanan bir merkezden bilgiyi üreten uluslar arası bir çekim merkezine dönecek olmasının önemli mesajları da içerisinde barındırdığını vurguladı.

Girne Amerikan Üniversitesi’nin 27 yıllık bilimsel ilgi birikimini Dipkarpaz’a taşımaktan gurur duyduğunu da ifade eden Akpınar, GAÜ akademik kadroları ve bilimsel bilgi birikiminin bölge ve bölge insanının hizmetinde olduğunu belirtti.