Kapat
Giriş Yap
İlgili etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap  :
Kullanıcı Adı: Kuallnıcı adınızımı unuttunuz?
Şifre: Şifrenizimi unuttunuz?
Üye değilmisiniz? Şimdi katılın!
Aranacak Kelime:
 
Araştırma Araçları:
  
Sadece:

SIGN IN

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Dil :
EKOLOJİK YAKLAŞIM
YAPI TEKTONİĞİ
EKO KÖY
Karpaz’da gerçekleştirilecek olan tasarımlarda benimsenen çok önemli bir ilke de yapıların ekolojik olmasıdır yani çevre kirliliğini en aza indirecek, insan sağlığına uygun ortam şartlarını gerçekleştirebilecek, ekolojik dengeyi koruyan kullanıcılara daha sağlıklı ve güvenilir özgün yapı hizmeti veren yapılar sunmaktır.

Günümüzde yüzde 90-100 oranında yapay, doğaya ve canlılara yabancı olan yapı malzemeleri kullanılmakta, birçok yapay malzemeye de doğal süsü verilmekte, malzemelerin niteliklerinden dolayı içerisinde yaşayan insanlar ile uyumsuzluk ilişkisi içerisinde olan ve bu bağlamda birer organizma olarak görebileceğimiz yapılar, giderek doğadan uzaklaşmaktadır.

Eskiden yapılarda %30–40 oranında organik malzemeler (ahşap, saman, saz) ve %60–70 oranında da inorganik malzemeler...
Devamı..
Tektonik, bir başka deyişle yapı gramer ve sözlüğünü oluşturan nedensellik, çevrenin değerlerinden üretilmektedir.

Girne Amerikan Üniversitesi Karpaz Yaşam kampüsünde nesneler yan yana getirlirken, görsel tasarımda dengeyi kurarken, gerek parçalar arasında, gerekse parçaların üzerinde yer alacağı ortamın uyumlu bir beraberlik göstermesine,parçalar arasında kendini fark ettirmeyen, yadırganmayan bağımlılıklar, süreklilikler yaratılmaya çalışılmasına dikkat edilmiştir.

Bunun yanı sıra en önemli çevresel planlama unsurlarından biri olan ölçek ve oran konusunda parçaların içinde yer alacağı...
Devamı..
İnsanların birbirlerini desteklediği, sağlıklı küçük topluluklardan oluşan Eko köyler insanlık için sürdürülebilir geleneksel toplum yaşamını tekrar canlandıran ve tarih boyunca en fazla ümit veren harekettir.

Karpaz kampüsü içerisinde yer alacak Ekoköy yaşadığımız dünya ile evrendeki canlı cansız tüm oluşumlar ile de sürdürülebilir bir yaşam biçimi oluşturmaya öncülük eden bir toplumu yaratmak, “mekanik” dünyanın tüketilmiş enerjilerine karşıt olarak, birey için ve doğa için sürekli üreten ve sonsuza kadar sürdürülebilir, çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz, onların çocuklarına devredebilecekleri, dengeli ve sağlıklı bireyler olarak yetişecekleri bir gelecek sağlamak öncelikli hedefimizdir.Bu hedef ile...
Devamı..

Basın Bildirisi 09-05-2012

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kıtalararası Kampüsleri İngiltere, Singapur, ABD yanında Türkiye Yerleşkesi’nin ilk eğitim binasının 8 Mayıs 2012 Salı günü Başbakan İrsen Küçük tarafından eğitime açılmasının ardından GAÜ Karpaz Yaşam Kampüsünün temeli de Başbakan Küçük ve yetkililer tarafından atıldı.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Maliye Bakanı Ersin Tatar,  İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, bazı milletvekilleri, Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci, Yeni Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, GAÜ öğretim görevlileri ve köy halkının yoğun katılımıyla gerçekleşen Karpaz Yaşam Kampüsü’nün temel atma töreni sonrasında Kurucu Rektör ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar önemli açıklamalarda bulunurken bölge ve Dipkarpaz halkı GAÜ Karpaz Yaşam Kampüsü ile ilgili düşüncelerini GAÜ TV mikrofonlarına anlattı.

“Kutsal Olan Bu Topraklarda 1000’lerce Yıl Sonra İnsanlık ve Ülkemiz İçin Bilim ile Yaşam Merkezi Kuruyoruz”

Kurucu Rektör ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar Girne Amerikan Üniversitesi’nin uluslararasılaşma vizyonu ile eğitime açtığı Kıtalararası Kampüsleri İngiltere, Singapur, ABD ve Türkiye’nın ardından Karpaz Yaşam Kampüsü ile bölge ve ülke için tarihi bir adım attığını ifade etti.

Kıbrıs Türkü’nün geleceğinin sahibi olması gerektiğinin de altını çizen Akpınar, “27 yıl önce kurulduğu ilk günden bugünlere sadece kendisinin var ettiği deneyimlerle Kıbrıs Türk insanının küresel dünyada geleceği, tarihi ve hikayesi ile birlikte yer almasında en büyük öncül adım olan üniversiteleşme hareketini başlatan GAÜ, ekonomik fayda yanında bilimin ve aklın evrensel gücü ile ambargoların kırılıp Kıbrıs Türkü’nün kendisini tüm dünyaya anlatmasını bir yüksek öğretim sektörü yaratarak sağlamıştır. Karpaz Yaşam  Kampusu  bünyesindeki çevre enstitüleri ve araştırma merkezlerinin sürdürülebilir çevre yanında sürdürülebilir kültür ve mimari doku prensibi ile önemli projelere imza atarak bölgenin kaderini değiştirecek ve başta sağlık olmak üzere bölgeye önemli hizmetler verecektir” dedi.